
Emigrantica: Czytania Korostelewskie 2025
W dniach 16–17 kwietnia 2025 roku w Instytucie Literatury Światowej im. A.M. Gorkiego odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Emigrantica: Czytania Korostelewskie — 2025. Pamięci Micheli Venditti”.
Konferencja kontynuuje zapoczątkowany w 2021 roku cykl biennale poświęcony badaniom nad emigracją, organizowany ku pamięci wybitnego historyka i literaturoznawcy Olega Anatoljewicza Korostelewa (1959–2020). Tegoroczna edycja poświęcona była pamięci znanej włoskiej slawistki i profesor Uniwersytetu w Neapolu, Micheli Venditti, która odeszła niespodziewanie w 2024 roku.
Konferencja zgromadziła specjalistów z Austrii, Niemiec, Izraela, Włoch, Chin, Polski, Rosji, Serbii, Francji i Czech.
Podczas konferencji w 2025 roku omawiano następujące zagadnienia:
-
emigrantica jako kształtująca się dyscyplina naukowa – zagadnienia teoretyczne;
-
typologia migracji i emigracji europejskich (od czasów antycznych po XX wiek);
-
trzy fale emigracji rosyjskiej: wzajemne wpływy i interakcje;
-
literatura emigracyjna a literatura metropolii;
-
gatunki literatury emigracyjnej;
-
dzienniki emigrantów jako zjawisko prozy dokumentalnej;
-
Personae: życie i twórczość poszczególnych przedstawicieli emigracji;
-
kobiety rosyjskiej emigracji: twórczość, działalność społeczna, misja życiowa;
-
problemy publikacji dziedzictwa pisarzy rosyjskiej diaspory;
-
źródłoznawstwo i bibliografia literatury rosyjskiej emigracji.

KATEDRA NEOFILOLOGII I KATEDRA FILOLOGII ANGIELSKIEJ UNIWERSYTETU POMORSKIEGO W SŁUPSKU (POLSKA) zapraszają do udziału w XV Międzynarodowej Konferencji Naukowej WSCHÓD-ZACHÓD: DIALOG JĘZYKÓW I KULTUR
Termin konferencji: 26-27 czerwca 2025 r
Termin składania wniosków: do 25 maja 2025 r.
W ramach powyższych obszarów organizatorzy proponują do dyskusji następujące tematy:
- Literatura i kultura (e)migracji.
- Historia w kontekście literatury.
- Nowe gatunki i formy we współczesnej literaturze.
- Badania językowe w kontekstach synchronicznych, diachronicznych, konstruktywnych, międzykulturowych i glottodydaktycznych.
- Pragmalingwistyczne badania tekstu i dyskursu.
- Współczesne wyzwania w nauczaniu języków obcych.
W ramach Konferencji odbędzie się również sesja naukowa “Czytanie Abaja: dzieje i perspektywy kultury Kazachstanu w przestrzeni euroazjatyckiej”.
Z pozdrowieniami,
Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego:
Prof. dr hab. Galina Nefagina, prof. zw. UP
Szczegółowa informacja Ankieta uczestnika
Okrągły stół „Szmielowiana: kontynuacja”

21 lutego 2025 roku odbył się okrągły stół „Szmelowiana: kontynuacja”. Kolejne spotkanie badaczy twórczości Szmelowa miało miejsce z okazji publikacji dwóch nowych wydawnictw, które zostały zaprezentowane podczas obrad. Są to: pierwszy tom z serii I.S. Szmielow. Materiały i badania oraz dwutomowa antologia I.S. Szmielow: pro et contra. Poza tym omówiono także dwa inne nowe wydania związane z twórczością Iwana Szmelewa przedstawili:
-
Dmitrij Dmitrijewicz Nikołajew (IMLI RAN) zapozna zebranych ze swoją monografią Od Błoka do Szmielowa: rosyjscy pisarze w lustrze krytyki i publicystyki emigracji (M.: MАKS Press, 2024. 340 stron);
-
Jelena Anatoljewna Osminina (MGŁU) opowie o pracy nad najpełniejszym zbiorem dzieł W.A. Nikiforowa-Wolgina — jednego tomu Starożytne miasto: opowiadania, powieści (opracowanie, wstęp, przygotowanie tekstu i komentarze E.A. Osmininy. M.: Ruski Puti; Wikmo-M, 2024. 600 stron).
W okrągłym stole wzięli udział autorzy obu wydawnictw, specjaliści z zakresu literatury rosyjskiej XX wieku i emigracji rosyjskiej, badacze, archiwiści, tekstolodzy, bibliografowie. Przemówienia i wystąpienia będą dotyczyły wyników i problemów badań nad twórczością Szmelowa oraz wyznaczą przyszłe perspektywy wydawniczo-badawcze. Głównym tematem będzie komentarz — do dzieł literackich pisarza i materiałów archiwalnych.
Szczegóły wydarzenia znajdują się pod adresem: https://www.domrz.ru/event/61932_kruglyy_stol_shmeleviana_prodolzhenie_/
Seminarium o Marinie Cwietajewej
24 stycznia 2025 r. w Bibliotece Diderota w Lyonie odbyło się seminarium naukowe poświęcone Marinie Cwietajewej, pt. „Twórczość teatralna Mariny Cwietajewej: europejskie mity i problemy tłumaczenia”. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa książek o twórczości Mariny Cwietajewej, wydanych po fancusku i rosyjsku. Zachęcamy do zapoznania się ze zdjęciami wystawy.
Szczegóły wydarzenia znajdują się na stronie internetowej: https://www.bibliotheque-diderot.fr/acces-rapides/agenda/oeuvres-theatrales-de-marina-tsvetaeva-mythes-europeens-et-questions-de-la?ctx=contexte

Describe your image

Describe your image

Describe your image

Describe your image
Wystawa
o Nadieżdie Teffi

Z radością informujemy, że można odbyć wirtualną wizytę na wystawie online „Jedyna dama literackiego Paryża” (na kartach „Ilustrowanej Rosji”), która odkrywa mało znane strony życia i twórczości słynnej rosyjskiej emigrantki Nadieżdy Teffi. Wystawa powstała z inicjatywy Szkoły-Studium "Avangard" w Lyonie na podstawie monografii "Мода в жизни и творчестве Надежды Тэффи" autorstwa Iwony Anny Ndiaye.
Podstawą koncepcji projektu jest przekonanie, że twórcza osobowość Teffi pozostawiła wyraźny ślad w historii kultury rosyjskiej. Z kolei tygodnik literacko-artystyczny „Ilustrowana Rosja” (fr. „La Russie Illustrée”), wydawany w Paryżu w latach 1924–1939, stanowi swoistą kronikę życia kulturalnego „rosyjskiego Paryża” oraz ważne źródło wiedzy o codziennym życiu rosyjskich emigrantów. Dlatego wystawa ta prezentuje ciekawy materiał, który może być wykorzystywany w ramach procesu edukacyjnego i pracy z uczniami oraz studentami.
Link do materiałów wystawy: https://bit.ly/3VJhdAp