top of page

Czasopismo

„EMIGRANTOLOGIA SŁOWIAN”

Informujemy o publikacji wersji elektronicznej t. 4 czasopisma „Emigrantologia Słowian”.
http://emigrantologia.uni.opole.pl/emigrantologia-slowian-vol-4-2018/

Decyzja o powołaniu czasopisma została podjęta na posiedzeniu Komisji Emigrantologii Słowian Międzynarodowego Komitetu Slawistów w dniu 22 września 2014 r. w Opolu.

 

Czasopismo jest organem naukowym slawistów-emigrantologów z różnych krajów, szerokim forum wymiany ich poglądów i doświadczeń badawczych. Na jego łamach omawiane są zagadnienia dotyczące wszystkich form życia kulturalnego i literackiego Słowian na emigracji (ośrodki, stowarzyszenia, szkoły, rozwój sztuki teatralnej i filmowej, malarstwa i muzyki, dorobek twórczy literatów, filozofów, historyków i lingwistów, reżyserów i aktorów, malarzy, śpiewaków i tancerzy, działalność edytorska i szkolnictwo, funkcjonowanie języków i sytuacja językowa słowiańskich społeczności emigracyjnych).

 

„Emigrantologia Słowian” jest recenzowanym rocznikiem naukowym wydawanym w wersji elektronicznej w Opolu we wszystkich językach słowiańskich.

 

Redaktor naczelny: prof. zw. dr hab. Bronisław Kodzis

Redaktorzy techniczni: dr hab. Izabela Kowalska-Paszt, prof. US;

dr hab. Michał Głuszkowski

(ISSN: 2543-5787)

 

Więcej informacji: http://emigrantologia.uni.opole.pl/

Czasopismo

„ACTA POLONO-RUTHENICA”

Kwartalnik „Acta Polono-Ruthenica” jest recenzowanym czasopismem naukowym Instytutu Słowiańszczyzny Wschodniej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Ukazuje się nieprzerwanie od 1996 roku. Jego inicjatorem był prof. zw. dr hab. Ryszard Łużny.

 

Obecnie w czasopiśmie regularnie ukazują się publikacje wybitnych slawistów z ośrodków akademickich krajowych i zagranicznych, którzy prezentują wyniki swoich badań w języku polski, białoruskim, rosyjskim i ukraińskim, co sprzyja upowszechnianiu wiedzy w obiegu międzynarodowym.

 

Czasopismo „Acta Polono-Ruthenica” stanowi zbiór prac naukowych, artykułów i recenzji. Zasadniczy przedmiot refleksji naukowej stanowią polsko-wschodniosłowiańskie powiązania kulturowe, literackie i językowe, ze szczególnym uwzględnieniem literatury białoruskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

 

Od 2019 roku w czasopiśmie wprowadzono stałą rubrykę „BADANIA EMIGRANTOLOGICZNE”.

Redaktor naczelna: dr hab. Iwona Anna Ndiaye, prof. UWM

(ISSN 1427-549X)

Więcej informacji: https://czasopisma.uwm.edu.pl/index.php/apr;

http://acta-polono-ruthenica.pl/

W 2020 r. ukazał się nr 1 czasopisma naukowego „Vestnik MGPU. Seria: Filologia. Teoria języka. Kształcenie językowe” («Вестник МГПУ. Серия: Филология. Теория языка. Языковое образование»), w którym opublikowano następujące materiały:

KRYTYKA. RECENZJA.BIBLIOGRAFIA (s. 155-159)

RECENZJA KSIĄŻKI: «PISARKI ROSYJSKIEJ ZAGRANICY W LITERATURZE, KULTURZE I KORESPONDENCJI» (POD REDAKCJĄ BARBARY KOZAK, IWONY ANNY NDIAYE. OLSZTYN, 2016) = «ПИСАТЕЛЬНИЦЫ РУССКОЙ ЭМИГРАЦИИ В ЛИТЕРАТУРЕ, КУЛЬТУРЕ И ПЕРЕПИСКЕ» (ПОД РЕД. Б. КОЗАК, И.А. НДЯЙ. ОЛЬШТЫН, 2016)
Gawrilina О.W.,

 

ŻYCIE NAUKOWE (s. 160-162)

MIĘDZYNARODOWA KONFERENCJA NAUKOWA „LUMINARZE ROSYJSKIEJ EMIGRACJI” (14-16 PAŹDZIERNIKA 2019 R., UNIWERSYTET WARMIŃSKO-MAZURSKI W OLSZTYNIE (POLSKA)
Smirnowa А.I.

Komisja Emigrantologii Słowian

Międzynarodowego Komitetu Slawistów

bottom of page