
Emigrantica: Czytania Korostelewskie 2025
W dniach 16–17 kwietnia 2025 roku w Instytucie Literatury Światowej im. A.M. Gorkiego odbyła się międzynarodowa konferencja naukowa „Emigrantica: Czytania Korostelewskie — 2025. Pamięci Micheli Venditti”.
Konferencja kontynuuje zapoczątkowany w 2021 roku cykl biennale poświęcony badaniom nad emigracją, organizowany ku pamięci wybitnego historyka i literaturoznawcy Olega Anatoljewicza Korostelewa (1959–2020). Tegoroczna edycja poświęcona była pamięci znanej włoskiej slawistki i profesor Uniwersytetu w Neapolu, Micheli Venditti, która odeszła niespodziewanie w 2024 roku.
Konferencja zgromadziła specjalistów z Austrii, Niemiec, Izraela, Włoch, Chin, Polski, Rosji, Serbii, Francji i Czech.
Podczas konferencji w 2025 roku omawiano następujące zagadnienia:
-
emigrantica jako kształtująca się dyscyplina naukowa – zagadnienia teoretyczne;
-
typologia migracji i emigracji europejskich (od czasów antycznych po XX wiek);
-
trzy fale emigracji rosyjskiej: wzajemne wpływy i interakcje;
-
literatura emigracyjna a literatura metropolii;
-
gatunki literatury emigracyjnej;
-
dzienniki emigrantów jako zjawisko prozy dokumentalnej;
-
Personae: życie i twórczość poszczególnych przedstawicieli emigracji;
-
kobiety rosyjskiej emigracji: twórczość, działalność społeczna, misja życiowa;
-
problemy publikacji dziedzictwa pisarzy rosyjskiej diaspory;
-
źródłoznawstwo i bibliografia literatury rosyjskiej emigracji.

Seminarium
o Marinie Cwietajewej
24 stycznia 2025 r. w Bibliotece Diderota w Lyonie odbyło się seminarium naukowe poświęcone Marinie Cwietajewej, pt. „Twórczość teatralna Mariny Cwietajewej: europejskie mity i problemy tłumaczenia”.
Szczegóły wydarzenia znajdują się na stronie internetowej: https://www.bibliotheque-diderot.fr/acces-rapides/agenda/oeuvres-theatrales-de-marina-tsvetaeva-mythes-europeens-et-questions-de-la?ctx=contexte



(E)migracja - pamięć kulturowa - tożsamość kulturowa
Olsztyn - Lyon 21-22.10.2024
W dniach 21-22 października 2024 r. odbyła się kolejna już konferencja emigrantologiczna w Olsztynie pod patronatem Komisji Emigrantologii Słowian. Tym razem Uniwersytet Warmińsko-Mazurski współorganizował ją z Uniwersytetem Jean Moulin Lyon 3 oraz Biblioteką Diderota w Lyonie. Wzięli w niej udział badacze z wielu ośrodków akademickich w Polsce (m. in. z Poznania, Bydgoszczy, Warszawy, Zielonej Góry, Bielska-Białej) oraz na świecie (z Francji, Litwy, Niemiec, Włoch, Izraela i in.). Przewodnicząca komitetu organizacyjnego - prof. Iwona Anna NDiaye - w następujący sposób wypowiadała się na temat wydarzenia:
"Tak naprawdę jest to kontynuacja badań nad emigracją Słowian Wschodnich, które prowadzimy na naszej uczelni od początku lat 90., więc mamy jedną z najdłuższych tradycji w Polsce. Wiek XX określany jest mianem wieku migracyjnego, ale w wieku XXI to zjawisko wcale nie ustaje. Obecnie proces migracyjny nie dotyczy tylko przyczyn bytowych, ekonomicznych, ale także wciąż trwających wojen i konfliktów, przymusowych deportacji, prześladowań politycznych, działań represyjnych, dyskryminacyjnych i niestety z tymi problemami zmaga się wiele zakątków świata. Fenomen (e)migracji i nierozerwalnie związane z nimi pojęcia „pamięć kulturowa” oraz „tożsamość kulturowa” stawiają przed współczesnymi emigrantologami nowe zadania. Skutki fal uchodźczych są widoczne także w Polsce, więc uważam, że nadal powinniśmy pozostawać ważnym centrum emigrantologicznym".

Describe your image

Describe your image

Describe your image

Describe your image
Archiwum konferencji poświęconych tematyce emigracji Słowian
(w tym współorganizowanych przez KES MKS)
-
Oblicza emigracji w literaturze rosyjskiej, ukraińskiej i białoruskiej, Katolicki Uniwersytet Lubelski, 24 V 2024 r.
-
(E)migracja - pamięć kulturowa - tożsamość kulturowa, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, 23-24 X 2023.
-
Migracje w słowiańskiej przestrzeni kulturowej, Uniwersytet Łódzki, 6 V 2022,
-
Luminarze rosyjskiej emigracji: Emigrant na rendez-vous ze światem. Topika domu i obcej ziemi w literaturze rosyjskiej zagranicy, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, 26-27 października 2020 r.
-
Luminarze rosyjskiej emigracji: Homo geographicus. Twórczość rosyjskich emigrantów w perspektywie literackiej geografii, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, 14–15 X 2019 r.
-
Rosyjska zagranica i świat słowiański: aspekt kulturologiczny, Belgrad 10-11VI 2018 r.
-
Emigracja niepodległościowa ukraińska i polska w wieku XX, Kijów 23-25 V 2018 r.
-
Luminarze rosyjskiej emigracji: „Dusza rzeczy”: byt rosyjskiej emigracji w jej książkach, listach i wspomnieniach, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie, Olsztyn 22-23 X 2017 r.
-
Aleksander Sołżenicyn i rosyjska emigracja, UW, Warszawa 19-20 X 2017 r.
-
Emigracja rosyjska, ukraińska i białoruska XX i XXI wieku. Kulturowe zbliżenia i miejsca wspólne, oddziaływanie i odrzucenie, Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Lublin 25-26 V 2017 r.
-
Luminarze rosyjskiej emigracji: Pisarki rosyjskiej zagranicy, Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, Olsztyn 19-21 V 2015 r.