top of page
  1. Statut Komisji::

 

art. 1 Komisja Emigrantologii Słowian jest jedną z komisji Międzynarodowego Komitetu Slawistów i działa na podstawie jego Statutu (http://mks2018.fil.bg.ac.rs/ustav-mezdunarodnogo-komiteta-slavistov-prin%d1%8ft-na-28-plenarnom-zasedanii-mks-urbino-21-okt%d1%8fbr%d1%8f-1994-goda/).

 

art. 2  Przedmiot badań Komisji stanowią: historia emigracji, losy i sytuacja emigrantów, jej instytucje (instytucje oświatowe, uczelnie, wydawnictwa i poligrafie) oraz formy organizacyjne (kółka, towarzystwa, partie), życie duchowe, religijne i polityczne, osiągnięcia w takich dziedzinach kultury, jak: literatura piękna, różnorodne rodzaje piśmiennictwa (publicystyka, dokumentalistyka, eseistyka, literatura naukowa, filozoficzna, religijna), liczne formy sztuki: teatr, balet, opera, kino, malarstwo, muzyka, a także osiągnięcia w dziedzinie nauki.

 

art. 3 Badania emigrantologiczne prowadzone są z perspektywy takich nauk, jak historia, kulturologia, literaturoznawstwo, językoznawstwo, historia sztuki, religioznawstwo, socjologia, politologia, pedagogika i in.

 

art. 4  W skład komisji wchodzą przedstawiciele krajów członkowskich MKS. Kandydaci na członków proponowani są przez Prezydium Komisji lub komitety narodowe oraz zatwierdzani w głosowaniu na oficjalnych posiedzeniach komisji.

 

art. 5  Przewodniczący Komisji wybierany jest na 5 lat na posiedzeniu Komisji. Jeśli w zebraniu bierze udział mniej niż 25% członków Komisji, dopuszcza się zaoczną formę głosowania.

 

art. 6  Wszystkie kwestie dotyczące działalności Komisji, które nie zostały ujęte w niniejszym Statucie, rozstrzygane są w oparciu o ogólny Statut MKS.

Komisja Emigrantologii Słowian

Międzynarodowego Komitetu Slawistów

bottom of page